Co w księgarni zabeczy: czerwiec 2014

27 maja 2014

Czerwiec to miesiąc, w którym kończą się w szkołach lekcje, na uczelniach sesje (a przynajmniej pierwsze terminy) i ta edukująca się część populacji rozpoczyna długi czas lenistwa. Natomiast ta pracująca (i zazdroszcząca) część wpisuje swoje nazwiska w grafik urlopowy. Zaczyna tęsknie spoglądać za okno miejsca pracy, cicho odliczając czas do dnia, w którym rozpocznie się tydzień lub dwa ich upragnionych wakacji. A wakacje to dobry moment, by coś przeczytać. Nie ze szkolnego obowiązku i bez tłumaczenia się brakiem czasu po pracy. Tak zupełnie dla siebie. Po prostu. Odliczajmy więc :)
_______________________________
"Co w księgarni zabeczy" to subiektywny wybór kilku książek, które mają pojawić się na rynku w nadchodzącym miesiącu, a które zwróciły czymś (okładko-tytuło-autoro-opisem) moją uwagę.
To takie książki, o których pomyślałam sobie: to może być fajne - przeczytałabym.
Dlatego właśnie jest to lista obrośnięta 100% wełną subiektywizmu.
I kropka.
_______________________________


Virgilio Piñera: Zimne opowiadania Ten, który przyszedł mnie zbawić (wyd. Universitas, 01-06-2014) - według lubimyczytać.pl wydano go już w maju. Według mojej pani Księgarenki ma pojawić się na początku czerwca. Jakkolwiek, warto się wokół tej książki zakręcić. Tak, oto na półki księgarń trafi zbiór opowiadań - niezwykłych opowiadań - legendy kubańskiej literatury. Na Dzień Dziecka (dla mnie) jak znalazł!
Wełniaste podejście do opowiadań znajdziesz TUTAJ!

Ildefonso Falcones: Bosonoga królowa (wyd. Albatros, 18-06-2014) - to trzecia powieść hiszpańskiego autora, który pięknie wplata wydarzenia historyczne do fabuły książki. Tym razem tematem przewodnim powieści jest prześladowanie cygańskiej społeczności w XVIII-wiecznej Hiszpanii, a także wpływ Cyganów na powstanie flamenco. Nie zawiodła mnie Katedra w Barcelonie, dlatego mogę zaryzykować, że nowa powieść Falconesa będzie dobra na leniwe czytanie gdzieś tam na trawie.

W.G. Sebald: Campo santo (wyd. WAB, 11-06-2014) - campo santo to rodzaj kwadratowego cmentarza otoczonego ze wszystkich stron krużgankami, pośrodku którego stoi kaplica. "Campo santo" zaś to zbiór esejów napisanych przez człowieka, któremu wszyscy wróżyli Nobla, a który nagrody w końcu nie otrzymał. Sebald nie zdążył skończyć swej ostatniej książki. Jej fragmenty to właśnie "Campo santo". Pamiętajcie, że to nie powieść. To myśli obserwatora świata, badacza, ciekawskiego człowieka na temat literatury, malarstwa, teatru, a nawet ludowych obrzędów. (EDIT: przełożone na 10-09-2014)


Tariq Ali: W cieniu drzewa granatu (wyd. Lambook, 27-05-2014) - tak, ta powieść pojawia się na rynku dzisiaj. Nie trafiłam na informacje o niej w kwietniu, gdy przygotowywałam zestawienie o majowych wydaniach. Dlatego właśnie, po szybkim wytłumaczeniu sobie, że 27 maja to już praktycznie czerwiec, dorzucam opowieść o średniowiecznej Grenadzie, kulturze Andaluzji, starciu chrześcijaństwa z islamem i rodzinie arabskich arystokratów oraz ich wierności dla własnej tradycji. Powieść ta otwiera sagę, którą chciałabym poznać: Islam Quintet.

Sándor Márai: Wyznania patrycjusza (wyd. Czytelnik, 09-06-2014) - wydawnictwo Czytelnik świętuje swoje 70-te urodziny i z tej okazji  ponownie wydaje wybrane z kolekcji tytuły. Na początku czerwca pojawi się między innymi wznowienie paru powieści węgierskiego pisarza. "Wyznania patrycjusza" to opowieść, która porusza temat próby wyrwania się z realiów, w których się żyje oraz o daremności tych starań. Powieść mi polecono. Powieść mi zachwalano. Czekam zatem.

Pierre Lemaitre: Ofiara (wyd. Muza, 04-06-2014) - Lemaitre uwielbia bawić się z czytelnikiem, nie przepada za prostymi i szczęśliwymi zakończeniami. Swoją poprzednią powieścią sprawił, że straciłam już jakąkolwiek wiarę w jego bohaterów i czułam się zwyczajnie spięta przewracając stronę powieści, bo nie wiedziałam, co się tam na kolejnej czai. Właściwie od tamtej pory hasło thriller kojarzy mi się właśnie z Lemaitre. Dlatego chętnie dam się wciągnąć w jego świat ponownie. RECENZJA

Christie Golden: Zbrodnie wojenne (wyd. Insignis, 18-06-2014) - a to tak na marginesie, dla zainteresowanych (których zapewne tu nie ma). Na leniwy czas, gdy SoO już (wielokrotnie) pozamiatany, gear pve i pvp zebrany, a wszyscy oczekują nowego dodatku. Po Fabryce Słów wydanie kolejnej części serii wzięło na siebie wydawnictwo Insignis i obiecali, że nie dobiją czytelników panem Piekłoryczem, czy panną Dumnar. Trzymam za słowo. Wystarczają mi przygody z Dławicierniami, Wichrogrodem, Żelazną Kuźnią i Zewnętrzem. RECENZJA
A Wy czekacie na coś ciekawego w czerwcu?
_______________________________
Powiązane tytuły

3 komentarzy

 1. Ha, przyznaję, że maj wg mojej subiektywnej opinii maj obfitował w ciut ciekawsze tytuły, ale i z tego zestawienia z chęcią zapoznałbym się z paroma pozycjami. Najbardziej interesujący z tego grona wydaje mi się Sándor Márai - w ubiegłym roku liznąłem nieco literatury węgierskiej i przypadła mi ona do gustu. Ciekawie prezentują się również "Zimne opowiadania", b. kusi też "Campo santo" :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Fakt, sądziłam, że jak na początek wakacji wybór będzie większy. Ale - choć z ilości nieszczególnej - i tak wynalazłam sobie książeczki warte przeczytania. Na pewno moje będą "Zimne opowiadania". Już się doczekać nie mogę (:

   Usuń
 2. Ale fajnie :)
  "Zimne opowiadania" i "W cieniu drzewa granatu" można już zamówić tu: www.aros.pl
  Ostrzegam - strona beznadziejnie wciąga. ALE można sporo zaoszczędzić.
  Trzeci tytuł, który chcę mieć to "Bosonoga królowa", ale tej jeszcze nie ma na rynku, więc poczekam...

  OdpowiedzUsuń

Cieszę się, że tu jesteś, bo to dla mnie mobilizacja do dalszego pisania.
Dziękuję również za Twój komentarz. Może to być początek ciekawej rozmowy (: