Co w księgarni zabeczy: październik 2015

30 września 2015

Za rogiem czai się październik!
Na półkuli północnej miesiąc jesienny, a na południowej wiosenny, czyli gdzie bym nie była, byłoby idealnie. Nakupiłam sobie już kocoszalików, którymi mogę owinąć się niemal cała i mam zamiar ten październik w przespacerować i przeczytać. Taki plan. Jedno i drugie zdrowe i dla zdrowia. Może ktoś z Was przypadkiem para się zaklinaniem pogody, lubi tu przychodzić, pomyśli sobie: a niech ma dziewczyna, co mi tam i machnie całomiesięczne słoneczko? Naprawdę się nie obrażę. 
Tymczasem podrzucam subiektywny przegląd półek (:
____________________________
"Co w księgarni zabeczy" to subiektywny wybór kilku książek, które mają pojawić się na rynku w nadchodzącym miesiącu, a które zwróciły czymś (okładko-tytuło-autoro-opisem) moją uwagę. To takie książki, o których pomyślałam sobie: to może być fajne - przeczytałabym.
Dlatego właśnie jest to lista obrośnięta 100% wełną subiektywizmu.
I kropka!
____________________________
Richard Flanagan: Ścieżki północy (wyd. Literackie, 8 października 2015) - zdobywca nagrody Bookera, zdobywca list czytelniczych wszelakich, zdobywca ogólnej czytelniczej uwagi: pan Flanagan i jego powieść. Śledzący Wełniaste na fejsbuku wiedzą, że książkę już czytam, w zasadzie powoli mi się ona kończy, co mnie martwi, ponieważ się w końcu skończy na dobre, a poza tym trzeba będzie o niej napisać, a mi jeszcze brak słów.
Link do wełniastej opowieści o książce - Klik!

Katia Petrowska: Może Estera (wyd. UJ, 7 października 2015) - podobno to połączenie literatury pięknej  i reportażu z powieścią historyczną, które pozwala czytelnikowi podążać śladami wspomnień. Cudzych wspomnień oczywiście. Przez wojenną zawieruchę białe plamy pojawiły się w historiach bardzo wielu rodzin. Jedną z nich przybliża nam autorka i pozwala zabawić się w detektywa. Jestem zainteresowana.

Hubert Klimko-Dobrzaniecki: Samotność (Noir Sur Blanc, 7 października 2015) - pan Hubert jest pisarzem, którego cenię, choć na Wełniastym opowiadałam Wam jedynie o powieści "Grecy umierają w domu". Bohater "Samotności" Bruno Stressmeyer jest postacią, z którą teoretycznie mogłabym się zaprzyjaźnić, gdyby nie fakt, że oboje raczej byśmy tego nie chcieli. Choć po lekturze  powieści to wrażenie może się oczywiście zmienić.
Link do wełniastej opowieści o książce - Klik!
 
Donna Tartt: Tajemna historia (Znak, 7 października 2015) - debiutancka powieść autorki nagrodzonego Pulitzerem "Szczygła",  czyli tej wielkiej powieści, o której ciągle jeszcze Wam nie opowiedziałam (niedobry Wełniak, niedobry). "Tajemna historia" była już co prawda w naszym kraju wydana, zatem ktoś z Was może mieć lekturę już za sobą. Teraz po latach wraca z pompą i na fali popularności autorki, a do tego w pasującym do "Szczygła" wydaniu, co mnie cieszy, bo lubię szary papier.
Link do wełniastej opowieści o książce - Klik!


Marta Kisiel-Małecka: Dożywocie (Uroboros, 7 października 2015) - jako ogromna fanka hordziej papugi w alianckim upierzeniu z "Nomen Omen" nie mogłabym nie wspomnieć o wznowieniu "Dożywocia". Bardzo dobrze się dzieje, bo śledzenie wzrostu cen tej powieści na allegro z mojego początkowego rozbawienia przerodziło się w przerażenie, że jednak "Dożywocia" nie przeczytam nigdy. No. Przeczytam. I na ciastka do lektury mi jeszcze wystarczy.
Link do wełniastej opowieści o książce -Klik!!  

Randall Munroe: What if? A co gdyby? (Czarna Owca, 7 października 2015) - co prawda niekwestionowanym mistrzem dziwnych i hipotetycznych pytań jestem ja, co wnioskuję z faktu, iż Ulubiony zamiera, gdy słyszy "ej, a co by się stało, gdyby", acz z ciekawości zerknę, co tam też ten pan Randall wymyślił. Może rozkminiał coś, o czym mi nie zdarzyło się jeszcze gdybać?

____________________________________________________
zamieszczone okładki pochodzą ze stron wydawnictw
Powiązane tytuły

0 komentarzy

Cieszę się, że tu jesteś, bo to dla mnie mobilizacja do dalszego pisania.
Dziękuję również za Twój komentarz. Może to być początek ciekawej rozmowy (: