Co w księgarni zabeczy: marzec 2017

28 lutego 2017

Słów kilka o kilku marcowych nowościach na rynku wydawniczym.


"Co w księgarni zabeczy" to subiektywny wybór kilku książek,
które mają pojawić się na rynku w nadchodzącym miesiącu, a które zwróciły czymś (okładko-tytuło-autoro-opisem) moją uwagę.
To takie książki, o których pomyślałam sobie: to może być fajne - przeczytałabym. JA.
Dlatego właśnie jest to lista obrośnięta 100% wełną subiektywizmu.
I kropka!


Trzydziesty piąty przegląd Co zabeczy. A w nim:
o nordyckich bogach urządzających sobie rzeźnię na mściwych niedźwiedzicach, którzy - gdy już ruszy ich sumienie - postanawiają rzucić wszystko w... i uciekają do Krainy Jezior, by wypasać puszyste owce.

Czyli o pięciu marcowych nowościach, które niebawem zostaną przewiązane grubą niebieską wstążką. Z kokardą.David Mitchell - Slade HouseDavid Mitchell - Slade House (wyd. MAG)

Osiem miesięcy temu Nowa Fantastyka nabrała mnie, pisząc, że w lipcu w serii Uczta Wyobraźni pojawi się nowa powieść Mitchella. I była radość przedwczesna, bo był to również falstart ze strony NF. Dziś, te osiem miesięcy później, znowu zacieszam na tych kilka historii z domu umiejscowionego w rzeczywistości znanej mi już z Czasomierzy. Wydawca datę potwierdził.
Zatem ponownie: \^.^/
Wełniasta opowieść o książce - klik!

Neil Gaiman - Mitologia nordycka Neil Gaiman - Mitologia nordycka (wyd. MAG)

Od zarania wszechrzeczy po Ragnarök. A pomiędzy nimi rozkosznie rozczochrany (lubię rozczochrańców) Neil Gaiman oraz zbiór przez niego zinterpretowanych i w jego niezwykłym stylu opowiedzianych historii nordyckich. Jak autor przyznaje, duża część jego twórczości sięga korzeniami również do nordyckiej mitologii, zatem dlaczego miałby o niej nie opowiedzieć sam? Niby oczywisty krok. Oby dobry. Zieleń. Do kolekcji pięknych Gaimanów.
data wydania: 1 marca 2017 r.
 

Meir Shalev - Dwie niedźwiedziceMeir Shalev - Dwie niedźwiedzice (wyd. Marginesy)

To było zauroczenie od pierwszego wejrzenia... Właściwie ciągle patrzę z przyjemnością. Ale. Abstrahując od piękna okładki, Dwie niedźwiedzice to dosyć mroczna opowieść o zemście. Izraelski pisarz Meir Shalev z wykształcenia jest psychologiem, dlatego jest nadzieja, że rozłoży ludzkie motywacje i emocje na czynniki pierwsze. Ma tym szansę podbić moje serce, bo skoro nie jest kudłaty (sprawdziłam), to musi nadrobić postaciami i fabułą (;
Wełniasta opowieść o książce - klik!

James Rebanks - Życie pasterzaJames Rebanks - Życie pasterza. Opowieść z Krainy Jezior (wyd. Znak Literanova)

Jako że wszystko na wełniastym dzieje się pod patronatem wielkiej owcy, która zresztą od lat pielęgnuje w duszy wizję alternatywnej cichej i zielonej rzeczywistości idealnej, byłoby z mojej strony ogromnym niedopatrzeniem, gdyby ten tytuł się tutaj nie pojawił, prawda? Opowieść o rzucaniu wszystkiego w diabły i wypasaniu owiec. A teraz zamknij oczy i pomyśl o o otwartej przestrzeni. I ciszy. Rzucisz ze mną wszystko?
Wełniasta opowieść o książce - klik!


Josef Skvorecky - Przypadki inżyniera ludzkich dusz Josef Škvorecký - Przypadki inżyniera ludzkich dusz (wyd. Dowody na istnienie)

Jak wytłumaczyć Zachodowi Wschodnią Europę? Czy da się opowiadać o naszej przeszłości bez wrażenia, że to zakrawa na absurd? Czytam sobie teraz Scherzo Capriccioso tego autora i sponad Dvoraka spoglądam wyczekująco ku nadciągającym Przypadkom... i już się doczekać nie mogę. Czemu? Bo ja już to kiedyś czytałam, kilka lat wstecz, zupełnym przypadkiem. I bardzo chcę znowu.
A głupio to jest wszędzie.
data wydania: podobno w marcu 2017 r. 


Kliknięcie w okładkę przeniesie Was wprost na stronę książki u wydawcy. Nadal pamiętam.

Zaczytanego marca - Tobie i Sobie (w końcu) - życzę. 
Uściski (:


Powiązane tytuły

0 komentarzy

Cieszę się, że tu jesteś, bo to dla mnie mobilizacja do dalszego pisania.
Dziękuję również za Twój komentarz. Może to być początek ciekawej rozmowy (: