Co w księgarni zabeczy: kwiecień 2017

29 marca 2017

Słów kilka o kilku kwietniowych nowościach na rynku wydawniczym.
"Co w księgarni zabeczy" to subiektywny wybór kilku książek,
które mają pojawić się na rynku w nadchodzącym miesiącu, a które zwróciły czymś (okładko-tytuło-autoro-opisem) moją uwagę.
To takie książki, o których pomyślałam sobie: to może być fajne - przeczytałabym. JA.
Dlatego właśnie jest to lista obrośnięta 100% wełną subiektywizmu.
I kropka!

Dzień dobry w środę!
Trzydziesty szósty przegląd Co w księgarni zabeczy, a w nim:


Ian McEwan - W skorupce orzecha (wyd. Albatros, 11 kwietnia 2017):

Przyznaję, że po cudownej Pokucie, kolejne powieści autora ochłodziły nieco nasze stosunki. Być może teraz to się zmieni. W końcu w zapowiedziach pojawia się powieść McEwana, która naprawdę szczerze mnie zaintrygowała! 
Fragment opisu wydawcy: Tajemniczy narrator, ukryty w sekretnym miejscu, niedostępnym dla oczu i uszu, jest jednocześnie świadkiem i mimowolnym uczestnikiem spisku. Jeśli knowania się powiodą, zostanie prawdopodobnie uznany za jednego z winnych tej zbrodni. Jeśli zaś w ich następstwie utraci być może najbliższą mu na świecie osobę, sam w pewnym sensie stanie się ofiarą tego morderczego podstępu. 

Ian McGuire - Na wodach północy (wyd. Prószyński i s-ka, 18 kwietnia 2017):

Okładkowe love od dnia, gdy przeglądałam finalistów Man Booker Prize 2016. Mokro, zimno, statek się kołysze i nagle przecinający nieboskłon błysk rozświetlający pokład ukazuje zwłoki martwego człowieka. A statek na środku wzburzonego morza. Będą ciary? Olga Wielki Buk mówi, że będą.
Komentarz z The Guardian: Siła „Na Wodach Północy” kryje się w doskonale przestudiowanych szczegółach i sugestywnych opisach mrozu, brutalności, okrucieństwa oraz bezlitosnego, krwawego rzemiosła, jakim jest zabijanie wielorybów.

Berenika Lenard, Piotr Mikołajczak - Szepty kamieni. Historie z opuszczonej Islandii (wyd. Otwarte, 17 kwietnia 2017):

Ciągle szukam Islandii. Nie przestałam, bo chciałabym móc ją wreszcie poznać. Szukałam niedawno w Zostawić Islandię, nie udało się jednak, trafiłam na ślad, ale to nie było to. Czy tym razem będzie lepiej? Przekonamy się.
Fragment opisu wydawcy: Berenika i Piotr, autorzy bloga IceStory, osiedlili się na Islandii, aby poznać prawdziwe życie w kraju, który kusi i zachwyca surowym pięknem, ale też wiele wymaga od swoich mieszkańców. (...) Szepty kamieni ukazują nieznane, nieopisywane w przewodnikach oblicze Islandii. Niczego nie ujmując jej urokowi, dopowiadają niedopowiedziane.

Lauren Groff - Arkadia (wyd. Znak, 3 kwietnia 2017):

Z fascynującej utopii w mroczną dystopię. Z dzieciństwa w dorosłość. Lubię dystopijne opowieści, więc się tej przyglądam. Czytelnicy chwalą - ze szczególnym podkreśleniem piękna języka tej powieści. Dla mnie zupełnie nowa przygoda z zupełnie nową autorką. Nie-e, ciągle jeszcze nie przeczytałam Fatum i Furii. Robię błąd, zwlekając?
Komentarz z The Washington Post: W Arkadii nawet najdrobniejsze detale wibrują życiem. Jest jak ścieżka, która prowadzi do cudownego, kruchego miejsca, w którego istnienie chcemy wierzyć.

Anne Enright - Zapomniany walc (wyd. Wiatr od Morza, 6 kwietnia 2017):

Wiatr od Morza. Wydawnictwo, które nauczyło mnie czerpać przyjemność z czytania o śniegu; śniegu, którego nie znoszę. Tym razem będzie okazja, by poznać twórczość irlandzkiej pisarki, laureatki Bookera i raczej w ciemno można przyjąć, że będzie to coś pięknego.
Fragment opisu wydawcy: Czy o zdradzie małżeńskiej można jeszcze napisać oryginalną, świeżą książkę? Nagrodzona Bookerem Anne Enright, jedna z najbardziej uznanych irlandzkich pisarek, udowadnia, że tak. Budując zapadające w pamięć literackie obrazy i utrzymując narrację w swobodnym, ironicznym stylu, przedstawia historię Giny i Seána bez zbędnego sentymentalizmu.

Wełniasta opowieść o książce - Klik!

Kliknięcie w okładkę przeniesie Cię wprost na stronę wydawcy danej książki po więcej informacji.
Coś Cię zaciekawiło? To miło. Czekasz na coś zupełnie innego? Podziel się tytułem.

To co? To do przeczytania w kwietniu. Uściski (:

Powiązane tytuły

0 komentarzy

Cieszę się, że tu jesteś, bo to dla mnie mobilizacja do dalszego pisania.
Dziękuję również za Twój komentarz. Może to być początek ciekawej rozmowy (: