Sztuka Powieści. Antologia wywiadów II z The Paris Review

3 października 2017 ,

Sztuka Powieści (Art of Fiction), The Paris Review

Serce kobiet łatwo płonie uczuciem
i chce natychmiast mieć, co myśl dyktuje.
Safona*

I. Powrót na zmyśloną kanapę.

Nadszedł czas, by powrócić do mojego jasnego i przestronnego idealnego pokoju rozmów. Otwieram szeroko okno, odkurzam drewnianą podłogę i półki z książkami. Stawiam na stoliku wazon z białymi kaliami i herbatniki w czerwonej puszcze w kształcie londyńskiego double-deckera. Sama wreszcie siadam na zmyślonej kanapie w biało-czarne pasy i znów zanurzam się w pasjonujące rozmowy. O pisaniu, o inspiracjach, o pracy nad fabułą i bohaterami. O tym wszystkim, czego nie dowiem się z lektury samej napisanej powieści. Tu nie da się być tylko milczącym obserwatorem. Kanapowiec-Owiec. Część druga.
II. Rozmawiają do mnie.

The Paris Review to ukazujący się od 1953 roku magazyn literacki. Za sprawą istniejącego od samego początku cyklu Art of Fiction od przeszło sześciu dekad pozwala czytelnikom doświadczyć niemal prywatnego spotkania z ich ulubionymi pisarzami. Pozwala poznać warsztat twórcy, odkryć, że każdy ma swoje przyzwyczajenia, każde z nich pracuje inaczej. Przede wszystkim jednak ukazuje, w jaki sposób powinny być prowadzone inteligentne rozmowy. Gdy poprzednio przysłuchiwałam się rozmowom w moim zmyślonym pokoju, głos zabrali wybitni pisarze. Panowie pisarze. Tym razem przemawiają kobiety. Wybitne kobiety pisarki.

Simone de Beauvoir, Doris Lessing, Margaret Atwood, Toni Morrison, 
Alice Munro, Susan Sontag, Jeanette Winterson, Hilary Mantel, 
Karen Blixen, Mary McCarthy, Nadine Gordimer, Marguerite Yourcenar, 
P.D. James, Ursula K. Le Guin, Herta Müller.

Inteligentne, niebanalne, głębokie rozmowy z niezwykłymi kobietami reprezentującymi szeroki wachlarz zarówno gatunków literackich, jak i filozofii życia. Dzielą się wspomnieniami o początkach swojej kariery pisarskiej, opowiadają o inspiracjach, o motywacjach, o sukcesach i porażkach. Wspominają swoje początki. Dzielą się opisem ich warsztatu pracy. Wszystkie te rozmowy pozwalają poznać kobiecy punkt widzenia na rolę, jaką literatura odgrywa w im współczesnym społeczeństwie oraz kierunki jej rozwoju. Bardzo często powraca temat braku równości pomiędzy pisarzami a pisarkami i trudności z przebiciem się do literackiego świata i świadomości czytelników, gdy jest się kobietą. O pasji, talencie, przeciwnościach. O podziwie dla Wirginii Wolf. To zaproszenie do literackich kuluarów, po które mogą sięgnąć zwykli czytelnicy, przyszli, a może i obecni pisarze, krytycy, poeci, opowiadacze i dziennikarze. Wszyscy, dla których słowo pisane stanowi nieodłączną część życia. Bardzo ważne lekcje na temat literatury oraz tego, jak pisać lepiej.


III. Talerz z muffinkami.

Wszystkie te zebrane w formie antologii wywiady z The Paris Review - zarówno tom I jaki i II – przez ostatnie miesiące były dla mnie niczym talerz z muffinkami. Nie zjada się ich wszystkich naraz, bo człowieka zemdli (a potem już tylko zostaje dorabiane nowej dziurki w pasku). Sięga się po jedną, gdy najdzie nas ochota na słodkie. I tak też robiłam. Położyłam je sobie na stoliku nocnym i sięgałam po kawałek kolejnego wybranego przeze mnie wywiadu po ukończeniu aktualnie czytanej powieści. Jako przerywnik. Jako intelektualny deser. I było to doskonałe zagranie. Też musisz tego spróbować.

Teraz gdy oba tomy antologii mam już za sobą, mogę z całą szczerością powiedzieć, że największą siłą wywiadów, które przeczytałam, jest to, że nie są to tylko rozmowy, których celem jest zabawienie i zadowolenie mnie, czytelnika. Te rozmowy sprawiają, że ja, czytelnik, zaczynam się poważnie zastanawiać, porównywać, rewidować. Dzieje się. Nie pozostaję w tych rozmowach bierna. Czy moja przygoda z wywiadami w tym miejscu się kończy? Nic z tych rzeczy. W archiwum Art of Fiction na stronie The Paris Review czeka na mnie jeszcze wiele wywiadów z wieloma cudownymi pisarkami i pisarzami. Tak więc ciastek mi raczej nie braknie.

Uściski!

*Przełożył Nikos Chadzinikolau

I jeszcze PS:

Portal do opowieści o tomie I Antologii znajduje się tutaj: Klik
Portal do archiwum wywiadów z the Paris Review znajduje się tutaj: Klik


 Sztuka Powieści. Antologia wywiadów II z The Paris Review, 
tłumaczenie: Adam Pluszka, Łukasz Buchalski
wyd. Książkowe Klimaty, Wrocław 2017 Powiązane tytuły

0 komentarzy

Cieszę się, że tu jesteś, bo to dla mnie mobilizacja do dalszego pisania.
Dziękuję również za Twój komentarz. Może to być początek ciekawej rozmowy (: