Zapowiedzi wydawnicze: maj 2018

3 maja 2018 ,


Majówka w pełni! Poznałam to po ilości ludzi w centrum mojego miasta. Być może teraz wylegujesz się na piasku, może zdobywasz górskie szlaki, a może piknikujesz na polanie skrytej w środku skąpanego w wiosennej zieleni lasu. A może tak jak ja, majówkowe wolne przecinają Ci dni pracujące, więc cieszysz się wolnym czasem w modną kratkę. Nieważne gdzie. Nieważne jak. Mam nadzieję, że jest Ci tam dobrze i odpoczywasz. Może nawet czasem z książką. I może znajdziesz dla mnie chwilę? (:

Tymczasem ja wstałam dziś nieprzyzwoicie wcześnie, bo kot miał taką fantazję, zrobiłam sobie kawy w kubku od jednej z dwóch najlepszych sióstr świata (kubek nazywa się sagan) i nawrzucałam poniżej okładki książek, które pojawią się na półkach księgarń w maju, a które chętnie bym poznała, albo już znam, ale szczerze polecam Twojej uwadze. 

Jedenastka warta uwagi = 9 nowości + 2 wznowienia.
Daj znać, czy któraś z poniższych też Ci się spodobała. Do zaczytania.


                                                                                                        Uściski!- Nowości -


Jaume Cabré - Podróż zimowa
data premiery: 09.05.2018 r.

Przyszedł maj, czas na nową książkę od wujcia Cabré. Tym razem do mych rąk już za moment, już za  chwilę trafi zbiór opowiadań katalońskiego pisarza. Pisarza, którego ja bardzo, bardzo szanuję. No, może jego "Agonię dźwięków" trochę mniej, ale pozostałe powieści jak najbardziej i szczerze.


Z opisu wydawcy:

Kataloński mistrz zwodzi i bawi się z czytelnikiem – na poważnie, z przymrużeniem oka, rubasznie. Miesza plany czasowe i wątki. Prowokuje: na przykład, czy J.S. Bach był twórcą muzyki dodekafonicznej albo czy istnieje najbardziej przesłodzony kawałek? Prowadzi wyrafinowaną grę. Podsuwa fałszywe tropy, fałszywe cytaty, z nonszalancją powołuje się na nieistniejące autorytety, z premedytacją myli rzeczywistość z fikcją. Każde opowiadanie jest zaskoczeniem. Każde w swej – jak pisze Cabré – „pozornej przeciętności” kryje prawdy najważniejsze. Miłośnicy katalońskiego pisarza pokochająPodróż zimową, podobnie ci, dla których będzie to pierwsze spotkanie z jego prozą. (Michał Nogaś)


Magdalena Grzebałtowska - Komeda. Osobiste życie jazzu
data premiery: 09.05.2018 r.

Nie ma wielu biografii na moich półkach, wspominałam o tym kiedyś, wskazując tego powody. Mam na przykład biografię Polańskiego, w którym pojawiają się także postać Krzysztofa Komedy. Pomijając już powód fascynacji od strony czysto muzycznej (tak, lubię), niezwykle mnie ten człowiek ciekawi. A teraz, gdy jeszcze wzięła się za niego Grzebałtowska, nie mogę tej biografii nie mieć.

Z opisu wydawcy:

By poznać prawdę o jednym z najwybitniejszych polskich muzyków, którego kołysankę z "Dziecka Rosemary" nucił cały świat, Magdalena Grzebałkowska odwiedza między innymi państwa skandynawskie, Rosję i Stany Zjednoczone. Dociera do ostatniego żyjącego świadka tragicznego upadku ze skarpy sprzed pięćdziesięciu lat i jako pierwsza przedstawia jego wersję wydarzeń. Odkrywa osobiste życie polskiego jazzu – Komedy i środowiska, w którym się obracał: od barwnego życia Piwnicy pod Baranami i narodzin warszawskiego Jazz Jamboree aż po Los Angeles tuż po lecie miłości. Poznaje historie ludzi, którzy dla muzyki porzucali pracę, dzieci, dostatnie życie.


Michael Chabon - Poświata
data premiery: 09.05.2018 r.

Laureat Nagrody Pulitzera oraz nagród Nebula i Hugo. Autor przegenialnego "Związku żydowskich policjantów". Druga najbardziej wyczekiwana przeze mnie książka maja. Co ten maj...


Z opisu wydawcy:

Marzenia o locie na księżyc, trauma holokaustu, wynalazcy, Żydzi i naziści, niezwykła amerykańska rodzina oraz galeria niezapomnianych postaci. Jeden z najwybitniejszych współczesnych amerykańskich pisarzy spisuje spowiedź swego dziadka, świadka stulecia, tworząc z mieszanki prawdy i zmyślenia fascynujący obraz burzliwej historii XX wieku.Amos Oz - Do fanatyków. Trzy refleksje.
data premiery: 15.05.2018 r.

Nakładem wydawnictwa Rebis ukaże się w maju zbiór trzech esejów wybitnego izraelskiego pisarza (ciągle bez literackiej nagrody Nobla), które powstały pod wpływem jego obserwacji świata coraz bardziej rozdzieranego przez skrajne ideologie. Ważne słowa, ważna lekcja tym razem kierowana do czytelnika nie poprzez fabuły powieści, a wprost.


Z opisu wydawcy:

Oto trzy eseje, w których Amos Oz mierzy się z problemami historycznymi, politycznymi i społecznymi, ważnymi dziś nie tylko w Izraelu: co jest istotą fanatyzmu? Skąd się on bierze? A może jego ziarno tkwi w każdym z nas? Czy można mu jakoś przeciwdziałać? Choć autor odnosi się do historii, kultury i uwarunkowań Izraela, jego refleksje są przejmująco uniwersalne i niezwykle aktualne. Zwraca się zaś przede wszystkim do tych czytelników, którzy nie podzielają jego poglądów. Wyraża niepokój o przyszłość, ale też nadzieję, że lepsza przyszłość jest możliwa.

 

Francis Scott Fitzgerald - Dla ciebie mogę umrzeć i inne zagubione opowiadania
data premiery: 15.05.2018 r.

Zawsze gdy widzę zagubione opowiadania, wyobrażam sobie, że ktoś się natknął na jakieś ścinki, śmieci, niedoróbki i postanowił na nich zarobić. Tyle że w tym wypadku nawet jeżeli to schowane, bo nie udane, przeczytam je z chęcią. Dlaczego? Bo to Fitzgerald, na matkę owcę!

   

Z opisu wydawcy:

Zbiór wcześniej niepublikowanych opowiadań F. Scotta Fitzgeralda, legendarnego amerykańskiego pisarza, autora „Wielkiego Gatsby’ego”, dziś czytywanego częściej niż kiedykolwiek przedtem. Autor nie tylko doskonałych powieści, lecz także krótszych form stanowiących kronikę ery jazzu, tworzył opowiadania przez całe życie. Wiele z zebranych w niniejszym tomie złożył w głównych czasopismach amerykańskich i chociaż zostały przyjęte, nigdy nie ukazały się drukiem. Kilka powstało jako propozycje na scenariusze filmowe, jednak nie doczekały się ekranizacji. Napisane w charakterystycznym dlań ciętym i zaskakującym stylu kreślą obraz środowisk filmowych, lekarskich, uniwersyteckich na tle realiów Nowego Jorku, Karoliny Północnej czy Hollywood lat 30. XX wieku, a jednak poruszają kwestie uniwersalne. Jon McGregor - Zbiornik 13
data premiery: 18.05.2018 r.

A oto i trzecia najbardziej wyczekiwana powieść maja. Prawdę mówiąc, nie pamiętam miesiąca, bym na coś tak wyczekiwała w sztukach więcej niż jeden. "Zbiornik 13" zaintrygował mnie od dnia ogłoszenia długiej listy The Man Booker Prize i czas oczekiwania mojej ciekawości nie osłabił. I oto będzie wreszcie zaspokojona.


Z opisu wydawcy:

Środek zimy, pierwsze lata XXI wieku. Przebywająca na wakacjach dziewczynka zaginęła w pagórkowatym terenie w sercu Anglii. Wieśniacy zostają wezwani do pomocy w poszukiwaniach obejmujących całe wrzosowiska, policja organizuje blokady dróg, a do spokojnej zazwyczaj wsi zjeżdżają tłumy reporterów. Poszukiwania zaginionej trwają, a życie toczy się dalej; ludzie się rodzą, umierają, wracają, wyjeżdżają, zdradzają, bogacą i ubożeją, bo taka jest kolej rzeczy, bo tak musi być. Napisana oszczędną prozą o wielkiej sile rażenia i dyskretnym wdzięku, powieść McGregora jest portretem zapracowanej wspólnoty, na której życie pada cień straty obcych ludzi. Stanowi ona zarazem studium rytmów świata natury i stale odnawialnej ludzkiej skłonności do agresji, która ujawnia się stopniowo przez trzynaście lat  trwania skutków szoku po dramacie jednej rodziny.


Arturo Pérez-Reverte - Falco
data premiery: 23.05.2018 r.

Powieści przygodowe, podobnie jak kryminały, nie są tym, po co sięgam w naturalnym odruchu. Są jednak nazwiska, które stanowią wyjątek. Na przykład jeśli chodzi o Arturito, po jego książkę sięgam zawsze, gdy tylko na rynku pojawia się coś nowego jego autorstwa, mimo że forma pisarska u niego raz lepsza, a raz gorsza. Od dnia, gdy w moje ręce po raz pierwszy wpadł "Klub Dumas". Nie chciałam wypuścić. A Ty, masz swojego ulubionego Arturito?


Z opisu wydawcy:

Hiszpania lata 30. Sam przeciw wszystkim. Przenikliwy jak Blomkvist. Pociągający jak Geralt.
Brutalny jak Mock. Nazywa się Falcó. Lorenzo Falcó. I właśnie rusza na wojnę, w której nie ma zwycięzców.
Arturo Pérez-Reverte, niedościgły mistrz powieści przygodowej, zabiera czytelnika do świata, w którym mężczyźni są okrutni, kobiety niebezpieczne, a ufać nie można nikomu.


Marta Kisiel - Toń
data premiery: 23.05.2018 r.

I pojawi się nowa powieść różowej ałtorki, władczyni Krakersa, a książkowy Internet wpadnie zapewne w histerię. I choć ona na południu, ja na północy, choć ona Pandaren, podczas gdy ja Dranei, czyli ona gra w karmazyn, podczas gdy ja w błękity, choć ona w fabułach topi ludzi z sympatii, ja zaś mam całą listę wyłonionych do fabularnego potopienia z powodów wprost przeciwnych, jak zwykle w przeciwieństwach połączy nas - jak to się zdarza co jakiś czas -  jedno. Jej książka. I będzie fajnie. Choć chyba nie będzie z nami papugi...

Wełniasta opowieść o "Toń" znajduje się TUTAJ! (:


Z opisu wydawcy:

"Toń" to opowieść o tym, jak łatwo zniszczyć relacje międzyludzkie i jak trudno je odbudować, i najmocniejszych więziach, które rodzą się nie z podobieństw, lecz z różnic. Oraz o tym, że czasami trzeba odbyć podróż w czasie, aby się przekonać, kto przedkłada złoto i dzieła sztuki nad przyjaźń i lojalność. Przesiąknięta krwią i chciwością historia Wrocławia i Dolnego Śląska, rodzinne tajemnice i groza nie z tego świata. Bo dobra powieść zaczyna się od morderstwa, a później napięcie tylko rośnie.


Dolores Redondo - Dam ci to wszystko
data premiery: 24.05.2018 r.

A oto przed wami i przede mną powieść nagrodzona Premio Planeta, czyli drugą ważną literacką nagrodą w Hiszpanii, zaraz po nagrodzie Cervantesa. I choć przyznaję, że po nagradzane nią książki sięgam o wiele rzadziej niż po te z Premio Cervantes, "Dam ci to wszystko" autentycznie mnie zaintrygowało. Czas i lektura pokażą, czy było warto.


Z opisu wydawcy:

Kiedy Manuel, wzięty pisarz, dowiaduje się, że jego mąż Álvaro zginął w tragicznym wypadku samochodowym, przeżywa szok. Przybywa do Galicji, gdzie umarł Álvaro, i na miejscu odkrywa, że prokurator odrzucił podejrzenie przestępstwa i zamknął śledztwo w tej sprawie. Wkrótce poznaje rodzinę męża – członków dostojnego rodu Muñiz de Dávila, o których istnieniu nie wiedział. Za murami swojej posiadłości traktują go jak niebezpiecznego intruza.W miejscu przesiąkniętym tradycją i przesądami zbierają kawałki przeszłości Álvaro, które prowadzą do poznania tajemnicy jego podwójnego życia i śmierci. Jednak sama logika nie wystarczy, aby powiązać wiele niewyjaśnionych zagadek.


- Wznowienia -

Edith Wharton - Wiek niewinności
data premiery: 09.05.2018 r.

Wyjątkowa powieść o świecie pełnym uprzedzeń, hipokryzji i konwenansów, na podstawie której Martin Scorsese nakręcił film o tym samym tytule. Z przyjemnością przeczytam tę powieść raz jeszcze!Z opisu wydawcy:

Nowy Jork, lata 70. XIX wieku. Newland Archer zaręczony jest z piękną i dobrze urodzoną May Welland - w ten sposób mają się połączyć dwie z najbardziej wpływowych rodzin w mieście. Tymczasem z Europy przyjeżdża hrabina Ellen Olenska, a wyższe sfery natychmiast zaczynają plotkować na jej temat. Znakomita powieść o hipokryzji, aluzjach, milczących porozumieniach oraz wszechwładnie panującym konwenansie, który rozdzielił dwoje kochających się ludzi. 


Herbert George Wells - Wojna Światów
data premiery: 09.05.2018 r.

Tej powieści nie muszę nikomu przedstawiać, prawda? Niebawem ukaże się na naszym rynku ponownie nakładem wydawnictwa Vesper. Ilustracje zaś to dzieło wybitnego brazylijskiego artysty Henrique Alviego Corrêa, który stworzył je pod koniec XIX wieku do francuskiego wydania powieści Wellsa, a nakład tego ilustrowanego wydania wynosił raptem 500 sztuk.

Wełniaste podejście do "Wojny Światów" możesz poznać TUTAJ! (:

Opis ze strony wydawcy:


Klasyczna powieść science fiction, pierwotnie wydana pod koniec XIX wieku, tutaj we współczesnym tłumaczeniu i z licznymi ilustracjami Alvima Corrêa. Jak zachowują się ludzie – zarówno jednostki, jak i całe społeczności – w obliczu inwazji, która grozi masową zagładą? Kim jesteśmy dla najeźdźców i kim oni są dla nas? Jaką rolę odgrywają w tym nowe technologie? I co może nas uratować? Na te pytania próbuje odpowiedzieć Herbert George Wells w sposób wciąż atrakcyjny dla współczesnego czytelnika, a powszechne już chyba poczucie niepokoju, niepewności i zagrożenia sprawia, że „Wojnę światów” odbieramy jako powieść ciekawą i aktualną również w XXI wieku.


Okładki i opisy pochodzą od wydawców.
Zaś moje osobiste zdanie od siebie z mojej osobistej głowy.
To którą książkę będziemy czytać razem?

J.W.
Powiązane tytuły

0 komentarzy

Cieszę się, że tu jesteś, bo to dla mnie mobilizacja do dalszego pisania.
Dziękuję również za Twój komentarz. Może to być początek ciekawej rozmowy (: