Zapowiedzi wydawnicze: lipiec 2018

4 lipca 2018 ,


Co najlepiej czytać w letnie upały? Książki pełne zimna i śniegu. Bo dzięki granicy, jaką stanowią karty powieści, nic nam ze strony ich chłodnej aury nie grozi. Jeśli nie lubicie zimna, jak ja, zrozumiecie. Zatem mam teraz swoją chłodniejszą kolejkę lektur. A co pojawi się w tym miesiącu na półkach księgarń? Klimat mocno zróżnicowany - od latynoskich upałów po dryfujące po zimnej wodzie domy. Wybór zacny. Nowości, wznowienia. Wybrałam. Częstuj się. Co wybierzesz?

                                                                                                                   Uściski!
Jorge Franco - Rosario Tijeras
data premiery: 04.07.2018 r.
WAB

Zaczynamy od powieści, która pojawia się na naszym rynku ponownie, a dzięki której Jorge Franco na stałe wpisał się na moją listę bacznie śledzonych pisarzy. Niesamowita miłość i niezwykły obraz Medellin lat osiemdziesiątych. Oczywiście o samej powieści już opowiadałam dawno temu, poniżej znajdziesz link do wełniastych wrażeń, ale przyznaję, cieszę się ogromnie, że będę miała okazję wreszcie zdobyć egzemplarz książki na własność. Bo jej w kolekcji nie mam. Czytałam dzięki uprzejmości biblioteki. A! Jest też film, ale prawdę pisząc, może lepiej go nie oglądajcie...

Wełniaste podejście do Rosario Tijeras znajdziesz TUTAJ (:


Opis wydawcy:

Tytułowa Rosario Tijeras to urodziwa płatna zabójczyni, ciężko postrzelona podczas jednej ze swoich wypraw. Gdy walczy o życie w szpitalu w Medellín, czytelnik poznaje jej losy z ust Antonia, przyjaciela kobiety, snującego opowieść o jej burzliwym życiu, utkaną ze wspomnień i strzępków zasłyszanych historii. Ujawnia przy tym namiętne uczucia, jakie żywi wobec Rosario.
Wznowienie głośnej powieści ukazującej obraz kolumbijskiego miasta Medellín w latach osiemdziesiątych – pełen brutalności, walk między członkami gangów narkotykowych, wszechobecnej biedy i dążenia za wszelką cenę do lepszego życia. Autor, ogłoszony następcą Gabriela Garcii Marqueza, w niezwykły sposób oddaje realizm latynoskiej codzienności, nie stroniąc od poetyckości i filmowego języka. W 2005 roku książkę przeniósł na wielki ekran kolumbijski reżyser Emilio Maillé.Annie Proloux - Kroniki portowe
data premiery: 04.07.2018 r.
Wydawnictwo Poznańskie

Kolejna wybrana zapowiedź to także wznowienie. Wielka powieść, piękna historia, właściwie chyba nie ma sensu się zastanawiać, czy warto, bo warto jak diabli. I pardon za dosadność, ale taka prawda. W przypadku Kronik portowych też jest film. I ten ze spokojem w sercu mogę polecić. Czytajcie, oglądajcie, nie będziecie żałować.

Opis wydawcy:

Kroniki portowe to opowieść o człowieku, który na zapomnianej wyspie odnajduje swoją tożsamość i odzyskuje utracone w dzieciństwie poczucie własnej wartości. To także rozgrywająca się na surowych, mroźnych wybrzeżach Nowej Fundlandii historia o tym, że do odwrócenia kolei losu nie zawsze trzeba wielkich rewolucji, tylko wystarczy dać się ponieść sprzyjającym nurtom.
Annie Proulx jest autorką dziesięciu książek. Wśród jej wielu wyróżnień znajdują się Nagroda Pulitzera, National Book Award, The Irish Times International Fiction Prize oraz PEN/Faulkner Award. Jej opowiadanie "Tajemnice Brokeback Mountain" stało się kanwą nagrodzonego Oscarami filmu.
Ola Synowiec - Dzieci szóstego słońca
data premiery: 11.07.2018 r.
Czarne

Pytanie do Was: wiecie, w co dziś wierzy Meksyk? Znam ich katolicyzm na własną modłę i fascynuje mnie ich Día de Muertos, ale młode pokolenie mnie trochę zaskakuje.


Opis wydawcy:

Zrzucają dżinsy i garnitury, na głowy wkładają pióropusze, na kostki grzechotki. Lekarze, biznesmeni, wykładowcy uniwersyteccy gromadzą się w stolicy na placu Zócalo, by przez pięć godzin wykonywać taniec dla przedhiszpańskich bogów. Nie są Indianami, ale jak sami mówią, pragną odtwarzać wiarę azteckich przodków. Tymczasem Indianie na południu Meksyku w swoich rytuałach wykorzystują coca-colę, którą uważają za święty napój. Tradycyjni czarownicy z Catemaco też dostosowują się do realiów XXI wieku i mają swoje strony na Facebooku.
Ola Synowiec pokazuje, jak Meksyk stopniowo odchodzi od przywiezionego z Europy pięćset lat temu katolicyzmu. Pisze o ruchu New Age, psychodelicznych turystach oraz meksykańskiej stolicy grzybów halucynogennych. Opowiada o Meksyku mało znanym, a także o tym, jak uniwersalna jest ludzka potrzeba religijności.


Thomas Sjoberg - Ingmar Bergman
data premiery: 14.07.2018 r.
Albatros

Pozostaniemy w filmowym klimacie i wspomnę o pojawiającej się w setną rocznicę urodzin szwedzkiego reżysera książce, której podtytuł brzmi Miłość, seks i zdrada. Dziwny człowiek, burza w życiu, tajemnice i wielkie kino. Który z filmów Bergmana zabralibyście na bezludną wyspę? Ja Tam, gdzie rosną poziomki, Ulubiony natomiast Siódmą pieczęć. Tak. W ten naginający zasady sposób mielibyśmy na jednej wyspie filmy dwa.

Opis wydawcy:

Bergman-reżyser i Bergman-człowiek. Czytelnik sam oceni, który z nich jest mu bliższy.
Ingmar Bergman miał pięć żon, dziewięcioro dzieci i niezliczone kochanki. Swoich aktorów traktował przedmiotowo – najważniejszy był film. Jako nastolatek fascynował się niemieckim nazizmem. Nie znosił, gdy ktoś mu się sprzeciwiał. Był prawdziwym tytanem pracy, konsekwentnym, zdyscyplinowanym i punktualnym, i tego samego wymagał od innych.
Większość wielbicieli twórczości Ingmara Bergmana potrafi wymienić z pamięci wiele jego znakomitych filmów. "Siódma pieczęć", "Jajo węża", "Źródło", "Persona" czy "Wieczór kuglarzy" znane są wszystkim miłośnikom kina. Niewiele wiemy o Bergmanie jako o człowieku – o jego słabościach, wadach i ułomnościach. Jeszcze mniej wiadomo o jego prywatnym życiu i grzechach młodości. Thomas Sjöberg postanowił uzupełnić naszą wiedzę na ten temat i zdjąć z piedestału postać światowej sławy reżysera.


Tomasz Pindel - Za horyzont
data premiery: 18.07.2018 r.
Znak

Jeden z moich ulubionych tłumaczy literatury hispanojęzycznej, człowiek, który z powodzeniem stawił czoła językowi powieści Aury Xilonen (wełniasta opowieść o niej jest TUTAJ!), tym razem słucha, zapamiętuje, spisuje, szuka, czyta i w konsekwencji opowiada o emigracji, o Polakach, którzy osiedlili się Ameryce Łacińskiej i wiedli tam... cóż, dosyć niezwykłe życia.
 
Opis wydawcy:
A gdyby tak stworzyć nową Polskę? Choćby w odległej Brazylii? Tu głód i nędza, a tam złoto i brylanty w takiej obfitości, że ziemia aż świeci i po zmroku nie trzeba zapalać światła! Tak przynajmniej mówią krążący po wsi agitatorzy.
Galicyjscy chłopi w Brazylii, legioniści na Haiti, Mrożek w Meksyku, żołnierze Andersa w Argentynie czy młodzi ludzie, którzy przypadkiem trafili do Chile i już tam zostali. Tomasz Pindel rusza na nieznany ląd: przeczesuje archiwa i literaturę, dociera do różnych pokoleń emigrantów i słucha ich niezwykłych historii. Dlaczego uprawa yerba mate stała się w Argentynie polską specjalnością? Na czym polegała polsko-niemiecka rywalizacja w Brazylii? Jak układały się relacje emigrantów z Indianami? Dlaczego mianem polacas określa się prostytutki? Jak pisarz Bobkowski rozwinął biznes modelarski w Gwatemali?
Losy swoich bohaterów autor przeplata z burzliwą historią kontynentu i obrazami współczesnych dynamicznych zmian. Pokazuje skrajnie odmienne oblicza polskiej emigracji na przestrzeni ostatnich trzystu lat. I choć pisze o ludziach z daleka – zza horyzontu – niepostrzeżenie przystawia czytelnikom migracyjne zwierciadło. Ukazujące się w nim oblicze jest nie mniej zaskakujące.Christie Golden - Czas przed burzą
data premiery: 18.07.2018 r.
Insignis

A na koniec książka zupełnie odbiegająca od poprzedniczek (wszystkim odbiegająca), jednakże nie mogę nie odnotować jej pojawienia się, gdyż stanowi swego rodzaju literacki most pomiędzy odchodzącym w niepamięć Legionem, a tym, co nas czeka w Battle for Azeroth. Już niebawem, 14 sierpnia, pojawia się nowy dodatek do gry, w którą gram uparcie od 2009 roku i choć lata mi lecą, wcale nie mam zamiaru przestać, myślę, że prędzej to Blizzard skończy z nią. A co za tym idzie, wędruję sobie także po tych chybotliwych mostach. Czyli plan jest taki, że czytam sobie książki do połowy sierpnia, a potem znikam walczyć za Azeroth. (beta-Znowu).
For the Alliance, proszę Państwa.

Opis wydawcy:

Siły Hordy i Przymierza odniosły zwycięstwo nad zastępami Płonącego Legionu, ale pod powierzchnią świata czyha prawdziwa katastrofa. W sercu Azeroth zieje śmiercionośna rana, otwarta ciosem miecza upadłego tytana Sargerasa w jego ostatnim akcie okrucieństwa.
Anduin Wrynn, król Wichrogrodu, i Sylwana Bieżywiatr, wódz Hordy i królowa Porzuconych, nie mają wiele czasu, by odbudować to, co zniszczyła wojna, i jeszcze mniej na opłakiwanie tego, co utracili. Straszliwa rana Azeroth sprawiła, że na powierzchnię wypłynął tajemniczy materiał zwany azerytem. We właściwych rękach ta dziwna złocista substancja zdolna jest tworzyć rzeczy niesamowite, w niewłaściwych – może doprowadzić do niewyobrażalnych zniszczeń.
Podczas gdy siły Hordy i Przymierza na wyścigi próbują odkryć tajemnice azerytu i uleczyć zraniony świat, Anduin wprowadza w życie desperacki pomysł zaprowadzenia trwałego pokoju między zwaśnionymi stronami. Azeryt zagraża równowadze sił, zatem Anduin musi zdobyć zaufanie Sylwany; Mroczna Pani ma jednak własne plany.
Aby pokój był możliwy, lata przelewu krwi i wzajemnej nienawiści muszą raz na zawsze przejść do historii. Pozostają jednak sprawy, których żadna ze stron nie chce zaakceptować, ambicje, z których trudno zrezygnować, i odraza, której nie sposób przezwyciężyć. Zarówno Horda, jak i Przymierze pragną ujarzmić potęgę azerytu, a ich nieprzerwany konflikt grozi wybuchem wojny, która pochłonie wszystkich... i przypieczętuje zagładę Azeroth.

Zaczytanego lipca. Pamiętaj, by zabierać książki na letni spacer! 
Nie bądź mną (;
JW
Powiązane tytuły

0 komentarzy

Cieszę się, że tu jesteś, bo to dla mnie mobilizacja do dalszego pisania.
Dziękuję również za Twój komentarz. Może to być początek ciekawej rozmowy (: