Zapowiedzi wydawnicze: sierpień 2018

5 sierpnia 2018 ,


Niedzielne, leniwe dzień dobry. 

Plan na sierpień: przyjrzymy się przemysłowi zbrojeniowemu, pobiegamy z młotem, zaplanujmy oszustwo z wąsem i bagietką, poszukamy kogoś w Grecji, pomyślimy o kondycji wszechświata oraz rozczarujemy się wielce.  Nowy miesiąc, nowe wyzwania, nowe pomysły na lekturę.Ponadto w przyszły weekend odbędzie się Nadmorski Plener Czytelniczy, więc jeżeli ktoś z Was przypadkiem będzie w Trójmieście, niech zajrzy koniecznie na gdyński bulwar. Możecie też przyjechać specjalnie, każda okazja jest dobra, by zjeść rybkę nad morzem i poczytać książkę przy akompaniamencie szumu fal i mewiego śpiewu.

U mnie właśnie zagrzmiało. Idzie na burzę, idzie na deszcz. Dlatego zrobię coś produktywnego i podruidzę sobie. Spokojnej niedzieli.

                                                                                                                      Uściski!

Philip K. Dick - Cudowna broń
data premiery: 21.08.2018 r.
Rebis

Zakładając, że lubisz nie tylko czytać, ale i kolekcjonować książki, masz może serię, którą darzysz szczególną atencją? Nigdy nie pytałam, co ciekawego kolekcjonujesz. Powieści i opowiadania Dicka w oprawie graficznej Siudmaka to w sumie jedna z trzech zbieranych przeze mnie serii. Angażuje, a jeżeli akurat nie, to przynajmniej cieszy umysł i pieści oko.

Opis wydawcy:

Trwa wyścig zbrojeń między blokiem zachodnim i chino-radzieckim. Tak naprawdę jednak Lars Powderdry, główny projektant broni Za-Bloku, tworzy wyłącznie efekciarskie gadżety, urządzenia, które tylko z pozoru są śmiercionośne. Niespodziewanie na niebie pojawiają się obce, wrogie satelity i świat potrzebuje prawdziwej militarnej siły. Za-Blok i Oko-Wschód dochodzą do porozumienia, a Lars musi podjąć współpracę ze swoim radzieckim odpowiednikiem, atrakcyjną Lilo Topczewą. Na dodatek zaczyna się w niej zakochiwać, choć dobrze wie, że Lilo może go w każdej chwili zabić...Beth Underdown - Czarownice z Manningtree
 data premiery: 23.08.2018 r.
Prószyński i s-ka
 
Niedawno obejrzałam dwa odcinki "Whitechapel", których tematem było współczesne polowanie na czarownice. Wybór tej powieści to właśnie dziecko zaciekawienia tematem po obejrzanej historii. Fikcja solidnie podparta autentycznymi zdarzeniami. Ostatnie tego rodzaju spotkanie okazało się bardzo przyzwoite, dlatego a nuż prawem serii...

Opis wydawcy:


Mój brat, Matthew, zabił sto sześć kobiet, pisze Alice Hopkins na kartach swego dziennika. Jest rok tysiąc sześćset czterdziesty piąty. Młoda wdowa powraca do Manningtree, niewielkiej miejscowości w hrabstwie Essex, gdzie się wychowała i gdzie wciąż mieszka jej brat. Wkrótce odkrywa, że jej dawny dom przestał  być bezpiecznym miejscem. Matthew się zmienił, a po okolicy krążą dziwne plotki. Ludzie szepczą o czarach i wielkiej księdze, w której Mathew Hopkins zapisuje nazwiska czarownic. Do czego doprowadzi jego obsesja? Jakiego wyboru dokona Alice znalazłszy się w samym sercu szatańskiego planu? Inspirowana prawdziwą historią niesławnego Tropiciela Czarownic wstrząsająca debiutancka powieść Beth Underdown łączy fascynujący wątek historyczny z narracją, w której pobrzmiewają echa "Opowieści Podręcznej" Margaret Atwood, tworząc prawdziwie niepokojące doznanie literackie.Pierre Lemaitre - Do zobaczenia w zaświatach
 data premiery: 16.08.2018 r.
Albatros
 
Twórczość Lemaitre gościła już na tej stronie dwukrotnie. Filmy pozwalają zdmuchnąć z książki kurz. W sierpniu wznowiona zostanie powieść, która przyniosła autorowi pasmo nagród, a także ekranizację. I choć premiera światowa filmu odbyła się rok temu, w kraju nad Wisłą "Do zobaczenia w zaświatach" zobaczymy dopiero teraz. Książki nie czytałam, filmu nie widziałam (mój francuski kończy się na bonżur i żemapel), dlatego jedno i drugie w języku polskim ja chętnie i z ciekawością.

Opis wydawcy:

Albert i Edward mieli szczęście, że ocaleli z wojennej zawieruchy, ale szybko zrozumieją, że jako weterani nie będą mieli łatwego życia w nowej Francji. Dla kraju o wiele cenniejsi okazują się ci, którzy zginęli, ocaleni są tylko problemem. Albert – skromny urzędnik, stracił wszystko. Edward, niegdyś wybuchowy artysta, po śmierci rodziny stał się wrakiem człowieka. Choć bezbronni i opuszczeni, postanawiają sięgnąć po zemstę – organizują akcję, która ma spowodować rozruchy w całym kraju.


Katie Kitamura - Rozstanie
data premiery: 21.08.2018 r.
wyd. Literackie
 
Do powieści zapowiadanej jako "o miłości" podchodzę jak pies do jeża, bo zawsze boję się, że nadzieję się na jakiś kolejny płaski romans z kalki poprzedniego. Poza tym - nie oszukujmy się - o uczuciach nie wystarczy pisać. Trzeba mieć talent i specyficzną wrażliwość, by uczucia wiarygodnie oddać i przekonać czytelnika. Kitamura rzuciła mi wyzwanie. Zobaczymy. Gong!

Opis wydawcy:

Wcale nie zaczęło się od zdrady. Christopher był przystojny, pochodził z bogatej rodziny, robił karierę jako pisarz. Ona była atrakcyjna, choć z „innego świata”. Zaczęło się od drobnych różnic, rozwiewających się z wolna złudzeń, coraz częstszych kłamstw, wielkiego rozczarowania, nieubłaganie narastającej wzajemnej obcości. Mur między nimi rósł każdego dnia, aż w końcu zdecydowali się na separację. Na razie nie powiedzieli o tym nikomu. To musiało dojrzeć. Poczekać. Kiedy więc teściowa zadzwoniła do niej – nigdy się nie lubiły, mało powiedziane – bez wahania zgodziła się pojechać do Grecji. Tam w rybackiej wiosce Gerolimenas Christopher zbierał materiały do książki o żałobie. Od jakiegoś czasu nie dawał znaku życia i nie można było się z nim skontaktować. Nie była przygotowana na to, co tam zobaczy. Nie mogła tego przewidzieć. Przejmująca, przyjęta z rzadko spotykanym aplauzem ze strony krytyków literackich oraz czytelników, opowieść o rozpadzie związku dwojga ludzi, której finał w zaskakujący sposób przybiera formę thrillera. Ekscytująca, przykuwająca, straszna.


Zadie Smith - Widzi mi się
data premiery: 20.08.2018 r.
Znak
 
Zadie Smith i zbiór esejów o wszystkim, o czym się jej widzi. Nie chcę zabrzmieć źle, ale mam wrażenie, że jednak część poruszanych tematów jestem w stanie przewidzieć, co jest efektem czytania każdej powieści autorki i poznawania jej poglądów i przemyśleń. Też tak masz? Pytanie zatem, bardzo ważne i podszyte ekscytacją - co takiego skrywa ta nieznana mi część?

Opis wydawcy:


Widzi mi się powstawało osiem lat. Przez ten czas świat zmienił swoje oblicze, a Zadie Smith z cenionej i nagradzanej brytyjskiej autorki stała się również osobą publiczną, wypowiadającą się w sprawach najistotniejszych, budzących emocje po obu stronach Atlantyku. Głos autorki Białych zębów, dzielącej swoje życie między Londyn i Nowy Jork, jest ostry i autentyczny, a obok jej zdecydowanych poglądów nie sposób przejść obojętnie. Światopogląd pisarki poznajemy dzięki tekstom pisanym czasem z kpiną, czasem z oburzeniem, ale zawsze szczerze i poruszająco. Jej przenikliwe, świeże i ożywcze spojrzenie jest kluczem do zrozumienia współczesności.

„Pożaru niepodobna gasić powietrzem. Ale nie sposób też walczyć o wolność, co do której zapomniało się, jak ją rozpoznawać. Eseje te ofiarowuję czytelnikom wciąż zaciekawionym tą wolnością – niech je wykorzystują, przerabiają, demontują, destruują albo ignorują – wedle własnego widzimisię!”


Charles Dickens - Wielkie nadzieje
data premiery: 22.08.2018 r.
Wydawnictwo MG
 
Fakt, że Smith i Dickens pojawiają się w jednym miesiącu stanowi dla mnie zabawny zbieg okoliczności, a to z uwagi na fakt, że widzę w twórczości obojga pewien wspólny mianownik. Ale to temat na inny dzień. Tymczasem przejdźmy do Dickensa i ponownego wydania w bardzo ładnej szacie graficznej jednej z dwóch moich ulubionych powieści tego pisarza.

Opis wydawcy:

Bohaterem powieści jest Pip, chłopiec wychowywany przez swoją siostrę i jej męża, kowala. Pewnego dnia malec spotyka ukrywającego się przestępcę, który uciekł z więzienia. Pip po kryjomu przynosi mężczyźnie jedzenie, wódkę i pilnik (wszystko ukradzione z domu swych opiekunów). Niedługo potem zbieg zostaje schwytany przez strażników. Nie będzie to jednak ostatnie ich spotkanie. Mija kilka lat, Pip pracuje jako czeladnik u swojego szwagra, jest nieszczęśliwie zakochany w Estelli, pięknej dziewczynce, wychowywanej przez bogatą, zdziwaczałą starą pannę. Niespodziewanie otrzymuje od anonimowego darczyńcy ogromną sumę pieniędzy, które pozwalają mu na rozpoczęcie edukacji w Londynie. Pip zaczyna wstydzić się swojego pochodzenia i oddala się od rodziny. Szybko jednak traci majątek (którego postanowił się wcześniej zrzec) i zmuszony jest samodzielnie zarabiać na utrzymanie…


Okładki i opisy pochodzą z materiałów zamieszczonych na stronach wydawców.


Powiązane tytuły

0 komentarzy

Cieszę się, że tu jesteś, bo to dla mnie mobilizacja do dalszego pisania.
Dziękuję również za Twój komentarz. Może to być początek ciekawej rozmowy (: