Zapo... nowości wydawnicze: co przynosi wrzesień 2018

12 września 2018 ,


Wszystko przesunięte w czasie, wszystko tak trochę na głowie sobie stoi, bo sierpniowy czas rozleniwienia rozlał mi się jeszcze trochę na wrzesień. Ale to nic, bo zupełnie na nikogo nie wpłynęło, w moim życiu zaś poczyniło jedynie samo dobro. Spacerowałam zatem po Zarzeczu pod okiem czuwającego nad wszystkim ze stosownej wysokości anioła, nie martwiąc się niczym zupełnie i podgryzając smażony chleb. Dobrze jest tak sobie po prostu gdzieś wziąć i zniknąć ... :)

To już niemal połowa miesiąca, zatem daruję sobie słowo zapowiedzi.
Przejrzałam sobie wrześniowe nowości i dzielę się książkami, na które z pewnością się czasem zaczaję. To było Wczoraj.
A dziś dwie z nich już mam nawet na swoim przyfotelowym stoliku, bo... poszłam na makaron 🖤

                                                                                                        Uściski,
Neal Stephenson - Epoka diamentu
data premiery: 05.09.2018 r.
wydawnictwo MAG

Opis wydawcy:

Kiedy John Hackworth po raz pierwszy dopuścił się przestępstwa, nawet nie zdawał sobie sprawy, co zapoczątkował i w jak gęstą sieć intryg się wplątał. W świecie, w którym wszystko jest na wyciągnięcie ręki, gdzie domowe kompilatory materii potrafią stworzyć niemal każdy żądany przedmiot, rozwój techniki determinuje los jednostki. O sile decyduje przynależność do grupy i umiejętność szybkiego reagowania na nadarzające się okazje. Ale świat ten skazany jest na zagładę. Jego przyszłość znalazła się w rękach małej dziewczynki, która przypadkowo weszła w posiadanie pewnej wielce istotnej księgi...


Guillermo Arriaga - Dziki
data premiery: 05.09.2018 r.
WAB

Opis wydawcy:

Siedemnastoletni Juan Guillermo w krótkim czasie traci wszystkich swoich bliskich. By uchronić się przed rozpaczą i szaleństwem, chłopak postanawia przygarnąć wilka, którego udało mu się ocalić przed uśpieniem. W żyłach Kła płynie bowiem krew jego wilczych przodków z historią nie mniej tragiczną i poplątaną niż historia Juana. Od brudnych zaułków Mexico City, rozdzieranych mafijnymi porachunkami, po bezkresne przestrzenie Jukonu… Guillermo Arriaga z epickim rozmachem kreśli opowieść o zstępowaniu w głąb siebie i odkrywaniu pokładów dzikości, którą ujarzmić może tylko miłość.


George Saunders - Lincoln w Bardo
data premiery: 05.09.2018 r.
ZNAK
Opis wydawcy:

Trwa wojna secesyjna, śmierć codziennie zbiera swe tragiczne żniwo. Pewnego zimowego dnia zabierze też chłopca imieniem Willie, ukochanego synka prezydenta Lincolna. Żałoba rodziców przybierze różne formy. Matka zamknie się w sobie. Ojciec rozpocznie conocne wędrówki do grobowca. Rozdarty między rozpaczą po stracie syna a odpowiedzialnością za kraj i obywateli, chce trwać w złudzeniu, że dziecko wciąż jest z nim. Osieroconego rodzica obserwują zjawy, a wśród nich Willie. Wzajemna miłość przyciąga ich do siebie, ale czy możliwe stanie się spotkanie? Obaj staną wobec bolesnych dylematów. Jak żyć po śmierci tych, których kochaliśmy? Jak odejść i zostawić na ziemi ukochane osoby? George Saunders w swej pierwszej powieści łączy i przełamuje znane nam gatunki literackie. Ta nowatorska forma i świeża jakość w literaturze zostały docenione prestiżową nagrodą Man Booker Prize.

Wełniasta opowieść o książce "Lincoln w bardo" znajduje się TUTAJ


Georgi Gospodinow - Fizyka smutku
data premiery: 12.09.2018 r.
wydawnictwo Literackie


Opis wydawcy:

Jest najpewniej rok 1925. Dwunastoletni chłopiec po raz pierwszy sam trafia na jarmark. W spoconej dłoni trzyma piątaka, którego dał mu ojciec. Wszystkie pieniądze oddaje przy wejściu do jednego z namiotów, by zobaczyć stwora, którego naganiacz nazywa Minotaurem. Przez kolejnych sześć miesięcy chłopiec nie jest w stanie wykrztusić słowa… Tak zaczyna się historia przez którą – niczym mitycznym labiryntem – bohater prowadzi czytelnika, zmieniając czasy i perspektywy swojej opowieści. Dzieje wielopokoleniowej rodziny wpisują się w niej w losy Europy Środkowo-Wschodniej, a nad wszystkim metaforycznie unosi się postać greckiego Minotaura. Fizyka smutku wciąga czytelnika siłą opowieści, przemyślaną konstrukcją i empatią, z jaką autor traktuje zarówno swoich bohaterów, jak i mitologicznego potwora.

Wełniasta opowieść o książce "Fizyka smutku" znajduje się TUTAJ


Gabriel García Márquez -Jesień Patriarchy
 data premiery: 12.09.2018 r.
wydawnictwo Muza

Opis wydawcy:

Opowieść o dyktatorze, jego nieograniczonej władzy i trwającej wieczność agonii jest summą latynoamerykańskich dyktatur i narosłej wokół tych dyktatur literatury. Wszystko w tej opowieści jest niejednoznaczne, wątpliwe, sprzeczne, wykluczające się, zaskakujące i banalne zarazem. Historia splata się z baśnią, hagiografia z brukową tandetą, pieśni żebracze z symfoniami Brucknera. Dzieje się tak dzięki niezwykłej, wielogłosowej narracji, w której monolog dyktatora przegląda się w lustrze innych relacji i reakcji, jak choćby wtedy, gdy z początkiem XX wieku opowiada o niezwykłym spotkaniu sprzed wielu lat z dziwnie zachowującymi się załogami trzech karawel, przeświadczonymi, iż odkryli zupełnie nowy ląd.Humor, maestria i gorycz. I absolutne arcydzieło realizmu magicznego.


Dwie już mam, dwie mieć będę, a jedną dostanę w oryginale.
Pięć na piątkę. Piękny miesiąc!
Zaczytanego września.
Ok. Tego co z września nam jeszcze zostało (;

J.W.Powiązane tytuły

0 komentarzy

Cieszę się, że tu jesteś, bo to dla mnie mobilizacja do dalszego pisania.
Dziękuję również za Twój komentarz. Może to być początek ciekawej rozmowy (: